PotStill to typ destylatora zasadniczo przeznaczony do produkcji destylatów smakowych o średniej mocy 65-70% (zobacz wpis: JAK DESTYLOWAĆ NA POTSTILU - cz.1 - Smakówki).
Nasze destylatory potstill, dzięki dodatkowemu wyposażeniu, pozwalają jednak na znacznie więcej. Mimo że nie wyprodukujemy na nich czystego spirytusu 96% (tak jak na kolumnie rektyfikacyjnej, np. popularnym Aabratku) - możemy jednak łatwo uzyskać bardzo mocny bimber (około 90%). Niezbędna jest w tym celu tzw. dostawka refluxowa. Jest ona u nas standardowym wyposażeniem. Włączenie refluxu powoduje, że część par w kolumnie nie trafia do chłodnicy finalnej, bo zostaje skroplona na dodatkowej chłodniczce refluxowej, znajdującej się wewnątrz kolumny. Te skropliny opadają na wypełnienie, i ponownie zostają podgrzane przez gorące pary idące od kotła. Ten cykl się wielokrotnie powtarza, i finalnie powoduje to, że odbierany destylat jest znacznie mocniejszy niż przed włączeniem refluxu.
Poza koniecznością posiadania dostawki refluxowej, musimy także zapewnić wypełnienie kolumny. Najlepsze będzie oczywiście wypełnienie sprężynkami pryzmatycznymi. Dodatkową opcją którą możemy wykorzystać, jest aromatyzowanie bimbru. Niezbędna do tego jest dostawka aromatyzująca, która u nas też jest standardowym wyposażeniem. Pamiętajmy także o zachowaniu czystości sprzętu i okresowej konserwacji (Tutaj wpis JAK DBAĆ O SPRZĘT).
Sam proces destylacji na mocny bimber jest podobny do destylacji na smakówki, i można go podzielić na 5 etapów:
W tym momencie kontrolnie sprawdzamy temperaturę gotowania nastawu (tj. temperaturę na termometrze w kotle). Ta temperatura zależy od mocy nastawu - im mocniejszy nastaw, tym temperatura gotowana jest niższa. Dzięki tej właściwości możemy więc łatwo sprawdzić, czy moc gotowanego nastawu jest taka, jaką zakładaliśmy. Wystarczy nanieść temperaturę z kotła, na wykres, tzw. rybkę destylacyjną (zobacz RYBKA DESTYLACYJNA - JAK CZYTAĆ WYKRES). Przykładowo, jeśli gotujemy nastaw o mocy 15%, temperatura gotowania powinna wynosić około 87st C. Jeśli jest niższa, warto przeanalizować, dlaczego nastaw jest słabszy niż zakładaliśmy, i zastanowić się nad poprawą w przyszłości (zobacz wpis: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY NASTAW). |
Następnie ustalamy docelową moc grzania. Rekomendowana moc wynosi:
Po ustaleniu docelowej mocy grzania, przechodzimy od odbioru 3 następujących po sobie frakcji destylatu: przedgonów, serca i pogonów (więcej o frakcjach destylatu, ich rozpoznawaniu i określaniu znajdziesz w wpisie: PODSTAWY DESTYLACJI DLA POCZĄTKUJĄCYCH) 3. ODBIÓR PRZEDGONÓWZ chłodnicy, zaczynają lecieć przedgony. Jeśli posiada się papugę, można jej jeszcze nie montować - tak, aby przedgony jej nie zanieczyszczały. Idealnie jeśli papugę zamontujemy bezpośrednio po odebraniu przedgonów, a przed odbieraniem serca.
Po odbiorze przedgonu, włączamy obieg wody w refluxie. Temperatura na górnym termometrze szybko spada. Odbiór destylatu zostaje ograniczony lub chwilowo całkowicie zatrzymany. Sprawdzamy za chwilę, po jej ustabilizowaniu, temperaturę na głowicy. Zależnie od tego, ile wody puścimy na reflux, temperatura stabilizuje się do jednej wartości. Im niższa jest ta wartość (nawet poniżej 80 st C), tym mocniejszy destylat za chwilę otrzymamy. W tym momencie możemy zamontować papugę na koniec chłodnicy (jeśli nie była do tej pory zamontowana). Używanie papugi nie jest niezbędne, ale niezwykle wygodne. Po kilku minutach pracy refluxu, zacznie skraplać się mocny destylat: frakcja serca.
4. ODBIÓR SERCA Z REFLUXEM |
Serce odbieramy do osobnych pojemników. To, jaką moc będzie miało serce, zależy w dużej mierze od siły refluxu, tzn. stopnia jego chłodzenia (im więcej wody puścimy na reflux, tym więcej par chłodzimy i w efekcie otrzymamy mocniejszy destylat). Powinniśmy dążyć do uzyskania około 90%; Dla przeciętnego wsadu o mocy 15% nie powinno być to trudne do osiągnięcia przy niewielkim przepływie wody przez reflux.
Przy rekomendowanej mocy grzania, dla destylatu 15%, osiągamy średnie tempo odbioru serca:
Na bieżąco kontrolujemy moc odbieranego destylatu. Gdy zaczyna spadać, możemy nieco zwiększyć siłę refluxu - puścić na niego nieco więcej wody. Powinno to wzmocnić moc destylatu - ale jednocześnie zmniejsza tempo odbioru. Gdy uzyskiwana moc spada i nie możemy jej dłużej utrzymywać poprzez zwiększenie siły refluxu, wówczas zbieramy destylat do mocy około 60%, a następnie dokonujemy cięcia - podmieniamy pojemniki i zaczynamy zbierać pogony.
5. ODBIÓR POGONÓWPo odbiorze serca, przechodzimy do pogonów. Najczęściej pogonów zbierzemy mało - gdyż większość etanolu została już wcześniej 'wybrana' z kotła dzięki pracy refluxu (i została odebrana jako serce). Prowadzimy odbiór pogonów do osobnych pojemników, aż do momentu zakończenia destylacji. Najczęściej będzie to wtedy, gdy odbierana moc spada < 30% - temperatura na kotle osiąga w tym samym czasie 98-99 st C. Jest to sygnał, że w kotle pozostały już głównie woda oraz frakcje ciężkie, których nie potrzebujemy nawet w pogonach.
AromatyzatorDestylując nastaw cukrowy, który z zasady nie ma żadnych smaków i aromatów owocowych czy zbożowych, można użyć aromatyzatora. Spowoduje to, że zamiast neutralnego bimbru, otrzymamy destylat o smaku i aromacie użytego wsadu aromatyzującego (owocu, botanika, skórek owoców, ziaren kawy, etc). Obsługa procesu z aromatyzatorem jest analogiczna jak bez aromatyzatora, należy jednak pamiętać, że w przypadku stosowania wsadów, które mogą zapchać światło aromatyzatora i zablokować przepływ par, należy zastosować rurkę bezpieczeństwa (tak jak w naszych aromatyzatorach), lub też inny sposób zaprojektowany przez producenta, który gwarantuje przepływ i zabezpiecza przed powstawaniem ciśnienia w destylatorze.
|
Na koniec, dobrze jest zapisać szczegóły procesu: co destylowaliśmy, jaką ilość, czas destylacji, ilość i moc pozyskanych frakcji. To znakomita baza do późniejszych analiz i zdobywania doświadczenia.
+48 694 875 385
DobryDestylator to studio produkujące destylatory miedziane do zastosowań domowych. Oferujemy rozwiązania do destylacji prostej (pot-still), oraz kolumny rektyfikacyjne.
Nr. konta: 72 1140 2004 0000 3802 4674 3007
Copyright © 2022 DobryDestylator
Projekt i wykonanie: Smart Pixel