17 maja 2022

JAK DBAĆ O SPRZĘT - KONSERWACJA I CZYSZCZENIE

Aby zakupiony u nas destylator miedziany służył długie lata, oraz aby przygotowywane na nim destylaty były najwyższej jakości, należy utrzymywać go w czystości oraz przeprowadzać okresowe czyszczenia. Nie jest to uciążliwe ani trudne, zwłaszcza po poznaniu i stosowaniu kilku zasad, opisanych poniżej. Inaczej myjemy przy tym elementy miedziane (kolumny, chłodnice, skraplacze, papugi, etc), a inaczej elementy, które są ze stali nierdzewnej (kocioł, sprężynki pryzmatyczne, grzałki).

Jak dbać o elementy nierdzewne

Elementy nierdzewne które są częścią naszych destylatorów, to: Kocioł, Sprężynki pryzmatyczne, oraz Grzałki. Każdy z tych elementów ma kontakt z gotowaną cieczą oraz oparami, i ulega normalnemu zabrudzeniu podczas procesu.

Kocioł oraz Grzałki Po każdym procesie destylacji, należy wylać pozostałości z kotła, i przemyć go kilkukrotnie czystą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia. W przypadku silnego zabrudzenia czy osadzenia się osadów, można przegotować mieszaninę wody z octem (proporcja 2:1), pamiętając, aby ilość roztworu który użyjemy, pokryła grzałki wraz z pewnym naddatkiem (podczas gotowania, poziom roztworu będzie się zmniejszał). Alternatywnie, można użyć samej wody oraz zwykłej kostki do zmywarek.

Sprężynki nierdzewne: Po każdym procesie destylacji, należy przemyć kolumnę wraz ze sprężynkami czystą wodą. Wodę przelewać przeciwprądowo, tzn. wlewać od góry kolumny (w odwrotnym kierunku, niż przebiegał obieg par), i pozwolić jej ściekać do kotła. Natomiast raz na 6-8 destylacji dokonać dokładniejszego czyszczenia - wysypać wszystkie sprężynki z kolumny, następnie umyć je ciepła wodą zwykłym detergentem (płyn do mycia naczyń), a następnie można dodatkowo wygotować w mieszaninie wody z octem (2:1, lub w przypadku dużych zabrudzeń 1:1).

 

Jak dbać o miedź

Miedź jest nieco trudniejsza w utrzymaniu w czystości niż sprzęt nierdzewny. Po pierwsze, miedź na zewnątrz utlenia się -  zmienia barwę z jasnej, na ciemniejszą. Nie wpływa to na samą destylację, a nawet daje atrakcyjny efekt wizualny. Większość użytkowników, nic z tym nie robi. 

Miedź zmienia barwę również od środka - tam, gdzie ma kontakt z destylatem. Dzieje się to dlatego, że miedź aktywnie bierze udział w procesie destylacji - wiąże, a przez to oczyszcza destylat ze szkodliwych związków (m.in. siarki). To dlatego destylaty i spirytusy na miedzi są łagodniejsze, czystsze i aromatyczniejsze od tych przygotowywanych na stali nierdzewnej.  Jednak nie ma nic za darmo - od właściciela i operatora destylatora miedzianego wymaga się, aby dbał o sprzęt i cyklicznie - raz na 6-8 destylacji - wyczyścił go wewnątrz. Wbrew pozorom, jest to dość prosta i szybka operacja. Zaniechanie czyszczenia miedzi, będzie skutkowało tym, że nasz sprzęt po pewnym czasie straci przewagę nad nierdzewką.

Pamiętajmy też o tym, że destylacja nastawów owocowych czy zbożowych (niezależnie od tego czy używamy destylatora do bimbru typu PotStill czy kolumny rektyfikacyjnej np. Aabratek), nieco bardziej 'brudzi' sprzęt niż destylacja nastawu cukrowego na czysty spirytus.

 

Wygląd zewnątrzny

Zewnętrzna powierzchnia miedzi, pokrywa się z czasem tlenkami i zmienia swoją barwę - z jasnej, połyskliwej, na ciemno czerwoną. To proces naturalny i nie ma wpływu na prawidłowe działanie aparatury i jakość uzyskiwanego destylatu.

Proces utleniania (ciemnienia) miedzi można powstrzymać, stosując ogólnie dostępne środki chemiczne. Stosujemy je na zewnątrz, tam gdzie nie ma kontaktu z destylatem. Popularny jest np. środek firmy Starwax: <Starwax: Mosiądz, Miedź i Brąz>. Pojemność 250 ml w cenie ok. 35 zł, starczy na kilkunastokrotne pokrycie dekoracyjne.

Początkowy, jaskrawy odcień miedzi, można także stosunkowo łatwo przywrócić poprzez wypolerowanie powierzchni, stosując powszechnie dostępne materiały polerskie, a jeszcze lepiej, popularny wśród instalatorów instalacyjnych, czyścik do miedzi, (koszt: ok. 10 zł za 10 czyścików).

 

Miedź w środku

Miedź, jako aktywny metal, który bierze udział w procesie destylacji i czynnie oczyszcza go ze szkodliwych związków, również wewnątrz pokrywa się różnymi niekorzystnymi związkami, przechodzącymi w dużej mierze od gotowanego roztworu.

Po każdym użyciu sprzętu, po ostudzeniu destylatora, należy je wypłukać z kolumny - przelać kilkanaście litrów czystej wody przez całą aparaturę. Wodę przelewać przeciwprądowo, tzn. wlewać od góry kolumny (w odwrotnym kierunku, niż przebiegał obieg par), i pozostawić do obcieknięcia. Elementy, które myjemy osobno, to papuga oraz (w przypadku kolumny) skraplacz. Myjemy je osobno w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Okresowo, w miarę używania, nie rzadziej niż raz na 3-4 miesięcy, lub raz na 6-8 destylacji (a w przypadku destylacji owocówek lub zbożówek lepiej jeszcze częściej) - należy dokładniej pozbyć się szkodliwych substancji wewnątrz aparatury. Czyszczenie można przeprowadzić chemicznie, albo fizycznie.

Czyszczenie chemiczne obejmuje: 

1. Przygotowanie do wytrawienia, tj. odtłuszczenie miedzi - np. poprzez kilkukrotne przelanie roztworem sody oczyszczonej (pół płaskiej łyżeczki na 1 l wody), a następnie przelanie czystą wodą.

2. Następnie wytrawienie, poprzez przygotowanie roztworu kwaśnego: 200g kwasku cytrynowego oraz 300 ml wody utlenionej dodać do 4-5 litrów ciepłej wody. Następnie zaślepić kolumnę z jednej strony, lub obrócić ‘do góry nogami’ cały destylator, aby można było go zalać przygotowanym roztworem. Po zalaniu, pozostawić na kilka godzin, a następnie zlać i przemyć czystą wodą. Zależnie od uzyskanych efektów, można powtórzyć proces.

3. Mniejsze elementy miedziane (np. papuga) można pozostawić na kilka minut, całe zanurzone w roztworze. Następnie przemyć czystą wodą.

Woda Utleniona dostępna w aptekach, to roztwór 3% nadtlenku wodoru. Jest droga i dostępna w małych opakowaniach. Kilkukrotnie taniej (kilkanaście PLN za litr) i efektywniej jest kupić i używać roztwór mocniejszy, o handlowej nazwie perhydrol. Bez problemu jako konsumenci kupimy roztwór 12%. W handlu (np. na popularnej platformie aukcyjnej) są dostępne roztwory mocniejsze, 35%. Od pewnego czasu jednak, w związku polityką ekologiczną UE, można je kupić w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (np. wykorzystuje się je do farbowania włosów w zakładach fryzjerskich)

4. Powyższe działania wykonywać na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu; Z aparatury może wydobywać się dwutlenek węgla będący
ubocznym produktem procesu. 

5. Do mycia elementów miedzianych, z powodu powstającej w reakcji z miedzią szkodliwego grynszpanu, nie jest rekomendowany ocet.


Czyszczenie fizyczne obejmuje:

1. W przypadku gdy destylator jest zabrudzony od wewnątrz, można zastosować zwykły wycior druciany do czyszczenia kominów, o właściwej średnicy.

a. dla kolumn fi54, optymalna średnica wyciora to 50 mm

b. dla kolumn fi76, optymalna średnica wyciora to 70 mm

2. Wyciorem przeczyszczamy wnętrze rury. Wycior można stosować ręcznie, lub (wygodniej i skuteczniej) przystosować do wiertarki (wystarczy uciąć rączkę).

3. Po czyszczeniu aparatury, przemyć czystą wodą.

 

+48 694 875 385

Kontakt

Produkty

Szybkie linki

DobryDestylator to studio produkujące destylatory miedziane do zastosowań domowych. Oferujemy rozwiązania do destylacji prostej (pot-still), oraz kolumny rektyfikacyjne.

Nr. konta: 72 1140 2004 0000 3802 4674 3007

Copyright © 2022 DobryDestylator

Projekt i wykonanie: Smart Pixel