Chociaż nasze destylatory - kolumny rektyfikacyjne są zoptymalizowane do produkcji czystego spirytusu 96%, to możemy na niej produkować również destylaty smakowe - owocowe i zbożowe, a nawet aromatyzować.
Żeby jednak otrzymać jak najbardziej aromatyczny produkt i ‘wyciągnąć’ z niego jak najwięcej smaku i aromatu owocu czy zbóż (tak jak robi klasyczny destylator co bimbru PotStill), rekomendujemy przestrzegać kilku zasad:
p.s. Jeśli chcesz przeczytać o destylacji na spirytus, zobacz wpis: JAK DESTYLOWAĆ NA KOLUMNIE cz.1 - Spirytus.
Podczas destylacji z przeznaczeniem na destylaty smakowe (owocowe lub zbożowe), używamy tylko górnego zaworka odbioru (LM). Odbiera się nim wszystkie frakcje destylatu (przedgon, serce, pogony). Aby na bieżąco mierzyć moc odbieranego destylatu, możemy użyć papugi z alkoholomierzem. Z uwagi na fakt, że destylat z zaworka LM wypływa zawsze gorący - nasze papugi do kolumn wyposażone są dodatkowo w chłodniczkę. Schładza ona destylat do temp. pokojowej, co gwarantuje dokładniejszy pomiar alkoholomierzem.
Schładzanie jest też istotne, gdyż dzięki temu w pomieszczeniu nie pachnie destylatem.
Zawór OVM w kolumnie jest nieużywany - przez cały proces pozostaje zamknięty. Również termometr na 10-tej półce, pozostaje nieużywany (nie zwracamy uwagi na jego wskazania).
Sam proces destylacji można podzielić na 5 etapów:
W tym momencie kontrolnie sprawdzamy temperaturę gotowania nastawu (tj. temperaturę na termometrze w kotle). Ta temperatura zależy od mocy nastawu - im mocniejszy nastaw, tym temperatura gotowana jest niższa. Dzięki tej właściwości możemy więc łatwo sprawdzić, czy moc gotowanego nastawu jest taka, jaką zakładaliśmy. Wystarczy nanieść temperaturę z kotła, na wykres, tzw. rybkę destylacyjną (zobacz RYBKA DESTYLACYJNA - JAK CZYTAĆ WYKRES). Przykładowo, jeśli gotujemy nastaw o mocy 16%, temperatura gotowania powinna wynosić około 89st C. Jeśli jest wyższa (np. 93st C) - to znak, że mamy nastaw słabszy niż zakładaliśmy - warto się wtedy zastanowić nad przyczyną i wyeliminować ją w przyszłości. |
Następnie ustalamy docelową moc grzania. Rekomendowana moc podczas całego procesu wynosi:
Można grzać wyższą lub niższą mocą niż rekomendowane. Oczywiście, moc nie może być za niska - wsad nie może przestać się gotować, bo wówczas spirytus nie będzie w ogóle pozyskiwany. W doborze mocy, obowiązuje generalna zasada: Im niższa moc grzania, tym wolniejsze tempo odbioru, ale za to wyższa jakość destylatu. Należy znaleźć złoty środek, zależnie od własnych upodobań, oczekiwań oraz efektywności czasowej i ekonomicznej. Jest jeden wyjątek: Na czas zabierania przedgonów (pkt 3 poniżej) - możemy jeszcze bardziej zmniejszyć moc grzania niż podana moc docelowa. Nawet do 800-900W - tak, aby przedgony powoli kapały (a nie leciały strużką). Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze wybranie przedgonów z kotła. Ustawienie preferowanej mocy ułatwia posiadanie regulatora mocy. Jeśli taki posiadamy, ważne jest żeby przez regulator podłączyć tylko jedną grzałkę. Nie łączyć nigdy jednocześnie obu grzałek przez regulator - nie ma to sensu, a niepotrzebnie wysila regulator i może spowodować jego przegrzanie i awarię. W sytuacji, gdy nie mamy regulatora mocy, jesteśmy zdani na pełną moc grzałki. Dla kolumny fi 54mm najlepiej żeby była to grzałka 1.5 kW, a dla kolumny fi 76mm - grzałka 2 kW.
Po ustaleniu mocy grzania - przechodzimy od odbioru trzech następujących po sobie frakcji destylatu: przedgonów, serca i pogonów (więcej o frakcjach destylatu, ich rozpoznawaniu i określaniu znajdziesz w wpisie: PODSTAWY DESTYLACJI DLA POCZĄTKUJĄCYCH) 3. ODBIÓR PRZEDGONÓWZ zaworka LM zaczynają lecieć przedgony. Na zaworku wygodnie jest powiesić niewielki słoik (400-500 ml pojemności), w którym będą się one gromadzić. Puszczanie przedgonów przez papugę nie jest wskazane, żeby jej nie zanieczyszczać - idealnie jeśli papugę zamontujemy bezpośrednio po odebraniu przedgonów, a przed odbieraniem serca.
Po odbiorze przedgonu, montujemy na zaworek LM papugę (jeśli nie była do tej pory zamontowana), przez którą będziemy odbierać serce. Używanie papugi nie jest niezbędne, ale niezwykle wygodne. Aby to ułatwić montaż papugi, możemy na chwilę zatrzymać strumień destylatu i zakręcić zaworek LM. Po montażu papugi, znowu go w pełni otwieramy.
4. ODBIÓR SERCA |
Po frakcji przedgonów, następuje odbiór frakcji właściwej (serca). Oczywiście odbieramy do osobnych pojemników. Przeciętnie, pierwsze odbiory dają destylat o mocy około 80% (dla wsadu o mocy 16%).
Przy rekomendowanej mocy grzania, dla destylatu 16%, osiągamy średnie tempo odbioru serca:
Na bieżąco kontrolujemy więc odbiór destylatu, do momentu, gdy serce kończy się, a zaczynają skraplać się pogony. Najczęściej jest to przy odbieranej mocy około lub nieco poniżej 60%. Dlatego właśnie tak bardzo przydaje się papuga, w której na bieżąco widzimy odbieraną moc. Nie musimy co chwila badać mocy destylatu w próbniku, aby wiedzieć jaką pobieramy moc. Jeśli jednak nie posiadamy papugi, możemy moc odbieranego destylatu określić jeszcze w inny sposób: poprzez wykorzystanie wykresu (rybki destylacyjnej), tej samej o której piszemy wyżej. Jednak tym razem, temperaturę zczytujemy nie z kotła, ale z termometru z głowicy. Gdy uznamy, że serce się skończyło, zmieniamy pojemniki i przechodzimy do odbioru pogonów.
5. ODBIÓR POGONÓWProwadzimy odbiór pogonów do osobnych pojemników, aż do momentu zakończenia destylacji. Najczęściej będzie to wtedy, gdy odbierana moc spada < 30% - temperatura na kotle osiąga w tym samym czasie 98-99 st C. Jest to sygnał, że w kotle pozostały już głównie woda oraz frakcje ciężkie, których nie potrzebujemy nawet w pogonach. W odróżnieniu od produkcji spirytusu, gdzie pogonów jest mało, w przypadku destylatów owocowych - pogonów zbierzemy całkiem sporo. Na każdy litr serca, możemy mieć około 0.3-0.5 l pogonów.
|
Na koniec, dobrze jest zapisać szczegóły procesu: co destylowaliśmy, jaką ilość, czas destylacji, ilość i moc pozyskanych frakcji. To znakomita baza do późniejszych analiz i zdobywania doświadczenia.
Mimo więc że kolumna rektyfikacyjna nie działa tak samo jak typowa bimbrownica do smakówek potstill, to również na niej, stosując się do wskazanych powyżej zasad, możemy przygotować bardzo dobre destylaty owocowe czy zbożowe.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jaki destylator w DobryDestylator będzie dla Ciebie odpowiedni, najlepiej skontaktuj się z nami i ustalimy, jaki wybór będzie najlepszy.
+48 694 875 385
DobryDestylator to studio produkujące destylatory miedziane do zastosowań domowych. Oferujemy rozwiązania do destylacji prostej (pot-still), oraz kolumny rektyfikacyjne.
Nr. konta: 72 1140 2004 0000 3802 4674 3007
Copyright © 2022 DobryDestylator
Projekt i wykonanie: Smart Pixel