Aby przygotować wyśmienity, domowy destylat lub własny spirytus, oczywiście niezbędny jest dobry destylator - najlepiej destylator miedziany. Ale oprócz niego, bardzo przydają się dodatkowe gadżety, ułatwiające i usprawniające pracę. Do nich można zaliczyć:
Jeśli przygotowujesz różnorakie destylaty, najlepsza będzie beczka plastikowa (oczywiście z materiału dopuszczonego dla żywności). Beczka musi być nowa - nie używamy beczek wcześniej używanych do jakichkolwiek chemikaliów czy np. kiszonek. Optymalna pojemność beczki dla zastosowań domowych to 100-140l. Taka beczka pozwoli przygotować zarówno mały nastaw cukrowy (z 1 paczki drożdży, tj . ok 25 l nastawu), jak i fermentować większe ilości owoców/sok owocowy w sezonie letnim (bo z reguły - z uwagi na krótką czasową dostępność owoców - fermentuje się większe ilości na raz). Pamiętajmy jednak, że niektóre owoce (np. wiśnie czy morele) oraz zboża fermentują bardzo burzliwie - żeby z beczki nie wychodziła piana, powinna ona być napełniona nie więcej niż do połowy (a czasami nawet jeszcze mniej). Weźmy to pod uwagę, wybierając pojemność beczki. Dobierzmy ją też pod kątem pojemności posiadanego kotła. Optymalnie, jeśli beczka pozwoli przygotować nam ilość nastawu, będącego wielokrotnością pojemności posiadanego kotła. Przykładowo: jeśli posiadamy kocioł 50l, w którym gotujemy max. 45l nastawu - beczka 90l będzie zbyt mała; optymalna będzie beczka min 110 l (pozwoli spokojnie przygotować około 90 l nastawu), lub co najmniej 160l jeśli będziemy fermentować 'burzliwe' owoce lub zboża.
Dodatkową zaletą beczek jest to, że możemy w nich rozdrabniać całe owoce, np. za pomocą mieszadła umocowanego do wiertarki.
Gąsiory szklane są nieco mniej uniwersalne - są mniejszych pojemności, a także trudno w nich destylować całe owoce. Natomiast doskonale sprawdzą się w przypadku przygotowywania nastawów cukrowych/glukozowych na spirytus. W szkle z łatwością zobaczymy, czy nastaw jest wystarczająco sklarowany, a również łatwiej ściągniemy nastaw znad osadu drożdżowego osiadłego na dnie, nie naruszając go.
Bardzo popularne i najtańsze są wiadra fermentacyjny. Z reguły mają pojemność 30-35 litrów, pozwalają więc na jednorazowe przygotowanie nastawu z paczki drożdźy. Ich zaletą jest łatwość mycia, oraz często zamocowany kran spustowy, który ułatwi ściągnięcie nastawu bez naruszania opadłej na dno warstwy.
Duży lejek ułatwia przelewanie większych ilości cieczy. Sito będzie pomocne przy odseparowywaniu części owoców z nastawu.
Przydatny do przelewania między butelkami czy nalewania destylatu do butelek
Nie jest niezbędny, ale osobom niedoświadczonym ułatwi określenie faktycznego koniec fermentacji, zwłaszcza nastawów cukrowych.
Idealnie jeśli są to alkoholomierze zakresowe, tzn. badające w określonym zakresie zawartości alkoholu, np. pierwszy do pomiaru mocy do 40%, drugi do 40-70%, a trzeci 70-100%. Zwiększa to dokładność pomiaru. Do użycia w papudze, podczas destylacji, wystarczy natomiast zwykły alkoholomierz pełnozakresowy; należy tylko zwrócić uwagę, żeby alkoholomierz był na tyle wąski, aby zmieścił się do papugi (do naszych papug najlepszy alkoholomierz to taki o średnicy 12-13 mm).
Idealny jest zwykły panelowy termometr elektroniczny LCD, z przewodem długości 1 m. Termometr można umieścić w beczce/balonie fermentacyjnym, i na bieżąco kontrolować temperaturę fermentacji.
Pozwoli dokładnie odmierzyć wymaganą ilość wody czy spirytusu podczas mieszania/kupażowania. Idealnie jeśli będzie miał co najmniej 500 ml
+48 694 875 385
DobryDestylator to studio produkujące destylatory miedziane do zastosowań domowych. Oferujemy rozwiązania do destylacji prostej (pot-still), oraz kolumny rektyfikacyjne.
Nr. konta: 72 1140 2004 0000 3802 4674 3007
Copyright © 2022 DobryDestylator
Projekt i wykonanie: Smart Pixel